Registrace
Zapoměli jste své heslo?

Brandýs a Stará Boleslav jsou krásnější než před pár lety

Najděte nás na Facebooku
Brandýs a Stará Boleslav jsou krásnější než před pár lety

Vydáno | 15.08.16

K nejvýraznějším starostům celého regionu nepochybně patří líbeznický starosta Martin Kupka. V médiích se navíc jako místopředseda pravicové ODS vyjadřuje k mnoha celostátním tématům. Letos na podzim kandiduje v krajských volbách na hejtmana.

Z Líbeznic, kde jste úspěšným starostou, to do Brandýsa není daleko. Jak často se sem dostanete?
Jezdím sem řadu let a jezdím sem rád. Od malička mám slabost pro města na řekách. Mám tu i řadu kamarádů.

Vidíte na tváři našeho souměstí nějaký zřetelný vývoj?
Myslím, že ty změny jsou opravdu hodně výrazné. Nové náměstí v Brandýse, úpravy parku před zámkem, autobusové nádraží v Boleslavi, řada kompletně opravených komunikací. Možná to místním tak nepřipadá, když ve městě každý den žijí. Na změny k lepšímu si člověk hrozně rychle zvykne a zapomene, jaké to bylo před tím. Pokud ovšem já jako sice častý, ale nikoli každodenní návštěvník porovnávám stav před šesti lety a dnes, je to moc hezká proměna. Jen je škoda, že se v posledních dvou letech vývoj zastavil. Podařilo se dokončit jen rekonstrukci Pražské ulice, kterou připravilo ještě předchozí vedení radnice v čele se starostou Ondřejem Přenosilem za ODS. Od toho nového teprve všichni čekáme, co předvede.

Je ten vývoj u vás doma pro místní podobně skrytý, nebo si ho v dvoutisícové obci víc všímají?
Před pár dny jsme dokončili rozsáhlé dotazníkové šetření. Získali jsme zpětnou vazbu od celé jedné pětiny občanů. Mile mě překvapilo, že právě nové stavby a úpravy veřejných prostranství hodnotí lidé jako nejdůležitější pozitivní stránku obce. Nejenže si tedy změn všimli, ale dokonce je vnímají pozitivně.

O nových stavbách v Líbeznicích nedávno natočil dokument známý popularizátor moderní architektury Adam Gebrian. Jaká byla spolupráce s ním?
Velmi příjemná. Přišel s tím, že změny v Líbeznicích pokládá za malý zázrak. Mírnil jsem ho především v tom, že osobně vidím ještě mnoho míst, která by potřebovala upravit a vylepšit. V každém případě byla debata s ním velice zajímavá. Hovořili jsme o tom, že pro město i pro obec je potřebné mít jasnou představu, kam se má vývoj ubírat. Co se má stát. Nejde tu o výhled na jedno volební období, nýbrž o mnohem delší časový horizont. Když zasadíte strom nebo dokonce vybudujete park, budou si ho užívat v celé kráse patrně až děti vašich dětí. S veřejnými budovami je to jiné v tom, že mohou sloužit okamžitě, ale jistě budou žít déle než 40 let. Proto přemýšlíme a bavíme se s architekty i veřejností o vývoji v obci v řádu příštích deseti až dvaceti let. A pak teprve investujeme, což v případě malé obce znamená dobře promyšlenými projekty dvojnásob nebo trojnásob šetřit každou korunu.

Získaly ty stavby i jiná ocenění?
Potěšilo mě, když se hned dvě líbeznické stavby objevily ve výběru Ročenky české architektury za loňský rok mezi 33 nejzajímavějšími projekty z celé země. Ještě větší úspěch však představuje, že nový pavilon školy a také rekonstrukci obecních budov letos nominovala mezinárodní porota mezi 70 nejlepších českých staveb posledních pěti let.

Brandýs a Starou Boleslav trápí i neexistence obchvatu. To už máte v Líbeznicích vyřešeno. Jak to změnilo život v obci?
Obchvat nám hlavně ulevil od kamionové dopravy. Přál bych to každé obci a každému městu, které dopravní zátěží trpí. Ve středních Čechách se navíc sbíhají cesty z celé země, což samozřejmě vyvolává ještě větší zátěž. Obchvat Brandýsa i Staré Boleslavi na papíře existuje a byl bych moc rád, kdyby se podařilo obě důležité komunikace dovést co nejrychleji k samotné stavbě. Vím, že v případě obchvatu Staré Boleslavi kraj aktuálně řeší problémy s výkupem pozemků. Osobně se zasadím o to, aby tato potřebná komunikace vyrostla co nejdříve.

V letošních krajských volbách kandidujete na hejtmana a asi nejčastěji kritizujete stávající vedení kraje za školství. Proč?
Kritizujeme i další oblasti, ve kterých se za současné krajské vlády vývoj úplně zastavil nebo dokonce nabírá zpětný chod, třeba stavby komunikací. Ale školství je opravdu hrozný příběh: přes všechna silácká vyjádření komunistů i sociálních demokratů dramaticky poklesly krajské výdaje na školy. Kraj v této oblasti vymýšlí jedno nové lejstro za druhým, ale na opravdovou pomoc školám prostě rezignoval. Dodávám jen dva přesvědčivé ekonomické údaje. V roce 2007 šlo na běžné výdaje škol od obce celkem 630 milionů korun. V posledních dvou letech se ta částka snížila o 100 mil. Kč. Bijeme na poplach a říkáme například, že takový stav se nedá vydržet dlouho. Poškozuje totiž vzdělávání našich děti. Pokud k tomu po volbách dostaneme příležitost, okamžitě zvýšíme rozpočet škol v úhrnu nejméně o 100 milionů korun. To se samozřejmě projeví i v lepších podmínkách pro práci učitelů a vzdělávání studentů na brandýském gymnáziu.

Byl byste dobrý hejtman?
Věřím tomu. Jdu do toho s tím, že je za mnou už nějaká práce vidět. Chci vrátit kraji jeho dřívější pozici lídra mezi regiony. K tomu samozřejmě nestačí výhled na jedno voličské období, ale dlouhodobější vize moderního regionu. Střední Čechy mám rád a záleží mi na tom, aby se znovu začaly rozvíjet. Aby se zbavily zápachu, který v nich zanechala vláda sociálnědemokratického hejtmana Ratha, jenž za hlasitými řečmi o korupci jiných způsobil největší korupční kauzu české politiky. Chci zbavit kraj brzdy, kterou pro něj už osm let představuje společná vláda komunistů a socialistů.

red, foto archiv M. K.

Diskuse k článku

Portál novinyprostor.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících.
V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor skryje z diskuse a bude viditelný jen pro vás a vaše přátele na Facebooku.
Redakce novinyprostor.cz

Jantarový náhrdelník

Jantarový náhrdelník

prodám tento náhrdelník, vhodný např.dětem při prořezávání zoubků, nebo jako ozdobný šperk.Cena 500 Kč, původně 700 Kč.
Více »


Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Vydáno | 04.01.19 Připomínky k návrhu územního plánu Čelákovic pro veřejné projednání a vyhodnocení jeho vlivů na udržitelný rozvoj území do 31.1.2018

Dotace v Brandýse

Dotace v Brandýse

Vydáno | 21.12.18 Program pro poskytování dotací města na rok 2019Rada města vyhlásila na svém jednání dne 20.12.2018 dotační programy města na rok 2019. Jedná se o tyto programy: Podobné články

Hlasujte pro sportovce roku 2018

Hlasujte pro sportovce roku 2018

Vydáno | 10.01.19 Dnes na webu města startuje hlasování v anketě o nejlepší sportovce města Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi za rok 2018.Hlasovací…

Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Vydáno | 04.01.19 Připomínky k návrhu územního plánu Čelákovic pro veřejné projednání a vyhodnocení jeho vlivů na udržitelný rozvoj území do 31.1.2018

 

Dotace v Brandýse

Dotace v Brandýse

Vydáno | 21.12.18 Program pro poskytování dotací města na rok 2019Rada města vyhlásila na svém jednání dne 20.12.2018 dotační programy města na rok 2019. Jedná…

Brandýsko-boleslavská vánoční krabička

Brandýsko-boleslavská vánoční krabička

Vydáno | 03.12.18 Brandýsko-boleslavská vánoční krabička z Charitního domova. 

Více z tématu »

Nejoblíbenější fotografie