Registrace
Zapoměli jste své heslo?

Bude se na „papežské louce“ těžit?

Najděte nás na Facebooku
Bude se na „papežské louce“ těžit?

Vydáno | 07.01.16

Ostře sledovaný vlak a silný volební tahák, tak lze pojmenovat kauzu těžby písku na „papežské louce“ ve Staré Boleslavi.

Rozhodli jsme se oslovit oba „znepřátelené tábory“, tj. radnici souměstí a těžaře Tapas Borek, s.r.o., pana Vladimíra Boučka, aby se nám i občanům k této vážné situaci vyjádřili. Pan Bouček nám odpověděl.

Jaká je aktuální situace? Je vydané povolení těžby na „papežské louce“ finální, nebo je ještě možné se proti němu odvolat?

V druhé polovině října 2015, byla situace taková, že Obvodní báňský úřad vydal povolení k těžbě a v zákonné lhůtě se zhruba polovina účastníků odvolala, takže povolení zatím není v právní moci. O podaných odvoláních bude rozhodovat odvolací orgán. Předpokládám, že nejdříve na konci roku by mohlo být vydáno rozhodnutí. Připomeňme si, že povolení již jednou bylo vydáno a že všechna odvolání až na jedno byla odvolacím orgánem zamítnuta jako nedůvodná.

Veřejnosti bych rád připomněl, že neotvíráme novou pískovnu u občanské zástavby, jak mnozí tvrdí, ale naopak: nová zástavba vznikla vedle již schválené pískovny. Pískovna je zde zahrnuta do územního plánu města již od r. 1996, kdy byl schválen první územní plán města, a stavebníci v nové čtvrti u Mělnické ul. si své domy jistě postavili dobrovolně a po zralé úvaze, s vědomím všech místních souvislostí.

Jak je to nyní se samotnou těžbou, kdy bude zahájena a projeví se nějak zdržování celého řízení?
Těžba bude zahájena po nabytí právní moci vydaného povolení a bude postupovat dle schválené dokumentace, jen s časovým zpožděním. Zdržení o cca tři roky znamená i odchod některých zákazníků k jiným těžebním subjektům, a pokud se nevrátí, budeme mít pravděpodobně nižší roční produkci, a tím dojde k prodloužení celé činnosti v lokalitě.

Byla někdy reálná šance těžbu písku v daném místě zakázat?
Podle mého názoru nebyla a není. Ložisko štěrkopísku je totiž majetkem státu, a proto se s ním musí zacházet dle platných zákonů. Samotná těžba je pevně zakotvena do územního plánu města. Od r. 2007 je také v právní moci územní rozhodnutí o využití tohoto území pro těžbu. V průběhu aktuálně probíhajícího řízení se přesto město dvakrát pokusilo dosáhnout odpisu ložiska, a vždy byla jeho žádost zamítnuta. Osobně si myslím, že zákony se mají respektovat, a ne se snažit přizpůsobovat je subjektivním zájmům. Vydané povolení samozřejmě může být nakonec zrušeno, neznamená to však, že není možné předložit návrh nový. A vždy je tu ještě možnost těžební práva prodat jinému, možná razantnějšímu zájemci.

Máte ve věci nějaký zásadní poznatek?
Překvapilo mě, kolik lidí není schopno uvěřit odborným zjištěním, věří jen svým dojmům a odmítá slyšet věcné argumenty. Také mě překvapuje lehkomyslnost vedení města, které svým postojem k těžbě občanům sděluje, že respekt k zákonům a řízení města podle schváleného územního plánu pro něj není prioritou. Takovýto postoj je pro každého voleného zastupitele dost riskantní.

Co na to radnice?
Reakce radnice Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi nás v tomto případě velice překvapila. Po delším čekání přišla redakci jménem starosty Ing. Vlastimila Picka nabídka na vyjádření k těžbě písku za poplatek 952 Kč, neboť by muselo dojít k mimořádně rozsáhlému vyhledávání informací pracovníkem úřadu.

Proč radnice na dotaz, jaké vidí šance, že se městu podaří těžbu písku v dané lokalitě zastavit, odpověděla pouze cenovou nabídkou? Bylo zrušení těžby pouze prázdným volebním slibem? To zatím nevíme, ale budeme nadále celou situaci sledovat a pokusíme se vyjádření z města dostat.

red, foto archiv
 

 

Diskuse k článku

Portál novinyprostor.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících.
V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor skryje z diskuse a bude viditelný jen pro vás a vaše přátele na Facebooku.
Redakce novinyprostor.cz

Jantarový náhrdelník

Jantarový náhrdelník

prodám tento náhrdelník, vhodný např.dětem při prořezávání zoubků, nebo jako ozdobný šperk.Cena 500 Kč, původně 700 Kč.
Více »


Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Vydáno | 04.01.19 Připomínky k návrhu územního plánu Čelákovic pro veřejné projednání a vyhodnocení jeho vlivů na udržitelný rozvoj území do 31.1.2018

Dotace v Brandýse

Dotace v Brandýse

Vydáno | 21.12.18 Program pro poskytování dotací města na rok 2019Rada města vyhlásila na svém jednání dne 20.12.2018 dotační programy města na rok 2019. Jedná se o tyto programy: Podobné články

Hlasujte pro sportovce roku 2018

Hlasujte pro sportovce roku 2018

Vydáno | 10.01.19 Dnes na webu města startuje hlasování v anketě o nejlepší sportovce města Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi za rok 2018.Hlasovací…

Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Vydáno | 04.01.19 Připomínky k návrhu územního plánu Čelákovic pro veřejné projednání a vyhodnocení jeho vlivů na udržitelný rozvoj území do 31.1.2018

 

Dotace v Brandýse

Dotace v Brandýse

Vydáno | 21.12.18 Program pro poskytování dotací města na rok 2019Rada města vyhlásila na svém jednání dne 20.12.2018 dotační programy města na rok 2019. Jedná…

Brandýsko-boleslavská vánoční krabička

Brandýsko-boleslavská vánoční krabička

Vydáno | 03.12.18 Brandýsko-boleslavská vánoční krabička z Charitního domova. 

Více z tématu »

Nejoblíbenější fotografie