Registrace
Zapoměli jste své heslo?

Fotovýstava rok v Polabí

Najděte nás na Facebooku
Fotovýstava rok v Polabí

Vydáno | 22.03.18

Rok v Polabí na fotografiích Jiřího Žalmana a Lukáše Legáta. Kam vyrazit? Městské muzeum v Čelákovicích Na Hrádku 464, Čelákovice 250 88. Kdy? Od 7.4.2018 až do 13.5.2018 v časech od 9:00 do 12:00 hodin, od 13:00 do 17:00 hodin.

Na výstavě barevných fotografií krajiny, přírody a makrofotografií její autoři – pokročilí amatérští fotografové – dokumentují místa kolem cest, po kterých stále znovu a znovu chodí a jezdí a fotografují to, co by mohl vidět vlastně každý kolemjdoucí, kdyby měl oči otevřené a nemusel kamsi pospíchat. Snaží se zachytit své zážitky z ranního toulání kolem řeky, z čekání na východ slunce a rozplynutí mlhy nebo z brouzdání trávou při „lovu hmyzu“. Autoři patří k různým generacím fotografů, z nichž ta první vyrostla s analogovými fotoaparáty a černobílými fotografiemi a ta druhá už s fotoaparáty digitálními a fotografiemi barevnými, u nichž se nakonec obě generace sešly. A tady je jejich odpověď na otázku, proč to dělají:

"S fotoaparátem na krku člověk vidí daleko víc než bez něj. Všímá si totiž i toho, co by jinak přehlédl - různých detailů, barev, hry světla, rostlin a živočichů, lidí, staveb a různých situací, pozorněji vnímá i počasí, denní i roční dobu. Po nějakém čase si takové vnímání světa natolik osvojí, že už k tomu ani ten foťák nepotřebuje. Svět fotografa se tak stává rozmanitějším, barvitějším a v mnohém i zajímavějším.

To, co fotograf vnímal při fotografování, si může "zopakovat", když fotografie prohlíží, třídí a upravuje. Tím je jeho svět opět o něco bohatší, protože na fotografiích mnohdy objeví něco, čeho si při focení v terénu vůbec nevšiml. Nebo nemohl všimnout, vždyť třeba hmyz nepočká, je třeba se soustředit na ostření a kompozici obrázku a nelze zkoumat, o jaký druh přesně se jedná, na to je čas až při prohlížení fotografií.

K pořízení dobrých fotografií je třeba o fotografovaných objektech něco vědět, a tak se fotograf stále učí.

Když fotograf zjistí, že by jeho fotografie mohly dělat radost i někomu jinému než jemu, začne "nosit kůži na trh", publikuje, vystavuje. To je obrovská zkušenost a zajímavý způsob komunikace s jinými lidmi.

A tak nám ani nevadí, že za to všechno platíme časem, promočeným oblečením, zebou nás ruce i nohy a naším nejlepším kamarádem bývá koš, kde řada fotek skončí. Někdy proto slýcháme, že jsme blázni, ale co, vždyť blázni prý okrašlují tento svět."

Diskuse k článku

Portál novinyprostor.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících.
V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor skryje z diskuse a bude viditelný jen pro vás a vaše přátele na Facebooku.
Redakce novinyprostor.cz

Jantarový náhrdelník

Jantarový náhrdelník

prodám tento náhrdelník, vhodný např.dětem při prořezávání zoubků, nebo jako ozdobný šperk.Cena 500 Kč, původně 700 Kč.
Více »


Výstava EKOkonference

Výstava EKOkonference

Vydáno | 04.04.18 Voda, zázračná kapalina této planety. Pod tímto pojmem se skrývá mnoho asociací a také emocí,které souvisejí s našimi osobními zážitky. A jak to vidí žáci škol? Zajděte si do brandýské Kočárovny.

Audienci u císaře Karla

Audienci u císaře Karla

Vydáno | 02.03.18 Letošní audienci se letos koná u příležitosti 100. výročí konce 1. světové války.Podobné články

VEJŠLAP JARNÍM POLABÍM

VEJŠLAP JARNÍM POLABÍM

Vydáno | 07.04.18 Trasy vedou Chráněným územím Lipovka, turistickou naučnou stezkou Polabím. Start 14. dubna, v 9 hodin v Čelákovicích před Městským úřadem,…

Výstava EKOkonference

Výstava EKOkonference

Vydáno | 04.04.18 Voda, zázračná kapalina této planety. Pod tímto pojmem se skrývá mnoho asociací a také emocí,které souvisejí s našimi osobními zážitky. A…

 

Audienci u císaře Karla

Audienci u císaře Karla

Vydáno | 02.03.18 Letošní audienci se letos koná u příležitosti 100. výročí konce 1. světové války.

Výstava v Kočárovně

  Výstava v Kočárovně

Vydáno | 26.02.18 Až do 2. dubna si můžete prohlédnout práci dětí z Domu dětí a mládeže.

Více z tématu »

Nejoblíbenější fotografie