Registrace
Zapoměli jste své heslo?

Jsme tu sto let – už!

Najděte nás na Facebooku
 Jsme tu sto let – už!

Vydáno | 05.02.12

Boleslavský fotbalový klub Slavoj v letošním roce slaví sto let od svého založení a s tím jdou ruku v ruce i počátky fotbalu ve Staré Boleslavi vůbec. Krásná a zajímavá je stoletá historie klubu, pojďme se tedy seznámit s hráči a funkcionáři, kterým za ni vděčíme.

Za vznik klubu vděčíme věčnému rivalovi
Na počátku 20. století se mladý cukrářský dělník Antonín Černý vzhlédl v novém a zajímavém sportu, footballu (jak se tehdy psalo), a navždy mu propadl. S velkou lítostí pozoroval, že v Brandýse se tento sport už několik let pěstuje a trénuje (Brandýs založil svůj klub v roce 1901) a jeho rodná Boleslav v tomto směru zahálí. S jedenácti svými vrstevníky se tedy vydal Hluchovem do Brandýsa, aby zhlédl fotbalové utkání. Tato hra všechny naprosto očarovala, a tak byl podle vzoru sousedního města 5. června 1912 na valné hromadě založen pány Černým, Eiflerem, Řezníčkem, Herčíkem, Boháčem, Wittbergerem, Štorchem, Jarým, Beránkem, Ledeckým, Hamlem a Binderem vytoužený klub, nesoucí název S. K. Stará Boleslav. První hřiště představovala prostá louka v Houštce u Starého Labe. První oficiální zápas se hrál v srpnu téhož roku. Boleslav utrpěla porážku s Brandýsem 7:1, ale vzhledem k tomu, jak velký fotbalový náskok soupeř měl, to mohlo dopadnout daleko hůř…

Proměny boleslavského dresu
Jako inspirace pro dres posloužila již tehdy slavná Slavia Praha. Triko bylo bílé s červenou hvězdou na srdci. Jenže tato kombinace nevydržela dlouho a komplet se postupně měnil jako chameleon. Přes černý s bílou hvězdou, sparťansky rudý, zelenobílý až po modrobíločerný. To podle slavného Interu Milán.

Nejslavnější léta
Po první světové válce, kdy klub dočasně přerušil své působení, se fotbal v našem městě dal opět do pohybu. Mohl těžit z velké hráčské základny. Kluci ze všech koutů Boleslavi chtěli hrát fotbal. Boleslav se postupně prokousávala soutěžemi výš a výš a v sezóně 1936/37 postoupila z I. A třídy do divize, tehdy druhé nejvyšší soutěže. Klub byl v té době na vrcholu. Psalo se o něm pochvalně v celorepublikových periodikách. Ještě větší euforie se dostavila ve chvíli, kdy se povedlo divizi zachránit a nesestoupit. Na zápasy tehdy chodily i dva tisíce diváků. Další sezóna v divizi už ale byla nad síly klubu a následoval sestup zpět do I. A třídy.

Poválečné období
2. světovou válku i komunistický převrat přežil klub ve zdraví. Pouze se musel změnit název, pod kterým ho známe dnes: TJ Slavoj Stará Boleslav. Na slavná vítězství před válkou už ale nenavázal a i kvůli častým nesmyslným reformám ve fotbalových soutěžích pendloval mezi III. třídou až I. A třídou. Za zmínku ale ještě určitě stojí krásná 70. léta, kdy k týmu přišel nový trenér Josef Vokáček (bývalý ligový hráč) a s mančaftem dokázal za pět sezón 3krát postoupit. Mohl se tehdy spoléhat například na gólmany Posla s Homolkou nebo na skvělou útočnou dvojici Šmejkal-Bouzek. Všichni jmenovaní jsou hezkým příkladem klubismu, spojili totiž svou kariéru výhradně s Boleslaví a fotbalu se zde věnují či věnovali ještě dlouho po skončení své hráčské kariéry.

Novodobá historie
Druhá nejvyšší soutěž se zatím do Boleslavi vrátila jen jednou. Přesně po sedmdesáti letech. V roce 2006 postoupili tehdy starší žáci narození v letech 1992/1993 taktéž do divize a Slavoj zde, stejně jako předválečný tým, odehrál dvě velmi slušné sezóny. Zřejmě nejslavnější odchovanec týmu je Marek Matějovský, v současnosti reprezentant ČR a kapitán AC Sparty Praha, který ve svém mládí hrál jak v Boleslavi, tak v Brandýse. Více si můžete přečíst v článku Ze Slavoje až do Premier League.

V roce 2009 se stalo něco, co si borci typu Černého, Wittbergera či Bouzka neuměli představit. Slavoj se spojil se svým odvěkým rivalem Brandýsem do jednoho klubu: FK Brandýs-Boleslav. Zda to týmům prospělo, či nikoliv je momentálně irelevantní, každopádně myšlenka to byla správná: posunout fotbal v našem městě zase o něco dál. A Slavoj ani spojením nezanikl, jak si mnoho lidí myslí.

Pohled do budoucna
Za sto let ušel fotbal v našem městě velký kus cesty. Přežil dvě světové války a čtyřicet let diktatury. Dnes už Slavoj není doma v Houštce jako kdysi, ale na malém hřišti na Lázeňské. Hned vedle Hluchovské cesty, kudy se před sto lety šla podívat boleslavská výprava do Brandýsa, co to vlastně je ten football. Je v tom kousek symboliky a jediné, co můžeme Slavoji k narozeninám popřát je ještě minimálně sto tak krásných sezón.

Na závěr bych chtěl poděkovat panu Homolkovi, panu Hrubému a panu Kulatkovi za poskytnuté informace a materiály.

Pavel Folprecht ml., foto archiv autora a Václav Kváča

 

 

Jantarový náhrdelník

Jantarový náhrdelník

prodám tento náhrdelník, vhodný např.dětem při prořezávání zoubků, nebo jako ozdobný šperk.Cena 500 Kč, původně 700 Kč.
Více »


Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Vydáno | 04.01.19 Připomínky k návrhu územního plánu Čelákovic pro veřejné projednání a vyhodnocení jeho vlivů na udržitelný rozvoj území do 31.1.2018

Dotace v Brandýse

Dotace v Brandýse

Vydáno | 21.12.18 Program pro poskytování dotací města na rok 2019Rada města vyhlásila na svém jednání dne 20.12.2018 dotační programy města na rok 2019. Jedná se o tyto programy: Podobné články

Je tu čtvrtý Městský běh Brandýsem a Boleslaví

Vydáno | 11.05.17 V sobotu 13. května 2017 se uskuteční již 4. ročník Běhu Brandýsem a Boleslaví, který je přístupný běžcům všech věkových kategorií. K…

Sportovně kulturní festival na sněhu WooXUP

Vydáno | 31.01.17 Čtyři české zimní areály se již chystají na WooXUP Czech Tour 2017 – sportovně kulturní festival na sněhu, který myslí úplně na…

 

Vyběhni s učitelem

Vydáno | 02.11.16 Většina z nás začínala s nějakým sportem a víme, jak je důležitá podpora od instruktora, trenéra. Stejně tak je to i s během.

SKATE OF MIND II online, ale jen na 24 hodin

Vydáno | 25.10.16 Máte jedinečnou příležitost ještě letos vidět skateboardový dokument Skate of mind II. Zdarma.

Více z tématu »

Nejoblíbenější fotografie