Registrace
Zapoměli jste své heslo?

Karlova koruna v Lysé nad Labem

Najděte nás na Facebooku
Karlova koruna v Lysé nad Labem

Vydáno | 21.04.16

Jednou z hlavních hvězd oslav 700. výročí narození císaře a krále Karla IV. je koruna Svaté říše římské. Vidět ji můžete v Lysé nad Labem. 

Prvním místem, kde si lidé budou moci prohlédnout repliku koruny Svaté říše neboli římské císařské koruny, bude výstava Regiony 2016 v Lysé. Unikátní klenot bude v rámci této výstavy ve dnech 21. až 24. dubna umístěn ve stánku Středočeského kraje na lyském výstavišti. Hlavním zaměřením Regionů 2016 je podpora cestovního ruchu a prezentace měst, obcí, mikroregionů a podnikatelů z celé České republiky.

Symbol moci a víry
Původní starobylá koruna, kterou byl Karel IV. korunován v Římě 5. dubna 1355, byla vytvořena v 10. století v Německu. Emailované destičky zobrazují starozákonní proroky a Ježíše, drahé kameny zase nebeský Jeruzalém, Davidovu spravedlnost a Šalamounovu moudrost. Součástí koruny je i kříž nad čelem. Koruna ve své době představovala spojení světské moci s mocí duchovní. Je uložena ve Vídni.

Klenot na cestách
Koruna se v letošním roce dost nacestuje. Z Lysé nad Labem poputuje do Ústeckého kraje, poté do Národního technického muzea, Cechu českých vinařů, Regionálního muzea v Jílovém u Prahy i do Českého muzea stříbra v Kutné Hoře.

red s přispěním Dariny Malé, foto archiv D. Malá
 

Diskuse k článku

Portál novinyprostor.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících.
V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor skryje z diskuse a bude viditelný jen pro vás a vaše přátele na Facebooku.
Redakce novinyprostor.cz

Jantarový náhrdelník

Jantarový náhrdelník

prodám tento náhrdelník, vhodný např.dětem při prořezávání zoubků, nebo jako ozdobný šperk.Cena 500 Kč, původně 700 Kč.
Více »


Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Vydáno | 04.01.19 Připomínky k návrhu územního plánu Čelákovic pro veřejné projednání a vyhodnocení jeho vlivů na udržitelný rozvoj území do 31.1.2018

Dotace v Brandýse

Dotace v Brandýse

Vydáno | 21.12.18 Program pro poskytování dotací města na rok 2019Rada města vyhlásila na svém jednání dne 20.12.2018 dotační programy města na rok 2019. Jedná se o tyto programy: Podobné články

Večer písní a operních árií

Večer písní a operních árií

Vydáno | 28.08.17 Městské muzeum v Čelákovicích a Spolek přátel čelákovického muzea spolu pořádají koncert skladeb W. A. Mozarta, G. Giordaniho, L. van…

Czech Brass Festival opět se zahraniční účastí

Czech Brass Festival opět se zahraniční účastí

Vydáno | 08.06.17 K letní kulturní sezóně v Brandýse nad Labem Staré Boleslavi patří neodmyslitelně i přehlídka žesťových souborů CZECH BRASS FESTIVAL. Letos…

 

Do Brandýsa se sjedou veteráni

Vydáno | 15.05.17 Pokud ještě nevíte, jak si užít poslední květnový víkend, tak pro vás máme zaručený tip.  

Brandýská synagoga ožívá kreativní soutěží

Vydáno | 05.05.17 Prostory brandýské synagogy ožijí v měsíci květnu výstavou prací výherců dětské kreativní soutěže Vícejazyčnost je bohatství.

Více z tématu »

Nejoblíbenější fotografie