Registrace
Zapoměli jste své heslo?

Když se chce, tak to jde. Důkaz najdete v Líbeznicích

Najděte nás na Facebooku
Když se chce, tak to jde. Důkaz najdete v Líbeznicích

Vydáno | 05.10.16

Příkladem jedné z rychle se rozvíjejících obcí jsou Líbeznice, kde se posledních několik let objevují nejen nové stavby, ale také úspěšné a odborníky dobře hodnocené projekty. 

Nový pavilon od úspěšných architektů
Jedním z nich je například přístavba nového pavilonu ZŠ, která vzešla z malé architektonické soutěže. V soutěži svým návrhem školy ve tvaru rondelu nejvíce zaujali architekti z ateliéru Projektil, kteří navrhovali například pražskou budovu technické knihovny. Tato budova uspěla také v nominacích České ceny za architekturu – z téměř 500 staveb postoupila s dalšími 70 nejlepšími projekty do finále. V této soutěži rozhoduje odborná porota složená z architektů nejen z České republiky, ale z celého světa.

Nová architektura sluší i malým městům
Líbeznické projekty – nejen škola, ale i rekonstruované obecní budovy, byly navíc zařazeny do Ročenky české architektury, což je také obrovské vyznamenání. Skrývá se za tím i úsilí zdejšího starosty Martina Kupky (ODS), který říká, že mu jde o to, aby se obec nejen rozvíjela, ale zároveň aby tu dostaly prostor odvážné návrhy. „Chci, aby Líbeznice přispěly, byť malým dílkem, ke zvýšení architektonické kvality výstavby hlavně v oblastech mimo Prahu. Jsem dokonce přesvědčen, že když se sečtou architektonicky zajímavé stavby v obcích a malých městech, tak tvoří v úhrnu větší objem než v hlavním městě,“ tvrdí Kupka. Přiklání se k tomu, aby se v obcích a menších městech dával prostor kvalitním architektům a soutěžily se jejich návrhy, protože to je cesta, jak přilákat kvalitní stavby i mimo ta největší centra.

Kvalitní neznamená vždy drahé
Kupka v Líbeznicích postupně boří mýtus o tom, že pokud je stavba od nějakého významného architekta, je obvykle dražší. To podle něj nutně neplatí, protože angažování kvalitních architektů může ušetřit obcím spoustu peněz nejen proto, že kvalitní architekt neopakuje chyby, ale navíc často také dokáže dát projektu určitou přidanou hodnotu. „Některá architektonická řešení dokonce šetří obcím peníze, my jsme se teď například museli pustit do nástavby na základní škole a právě díky architektovi využijeme veškeré dřevo ze stávající půdy na stavbu pěších můstků v obci,“ uzavírá Martin Kupka.

red, foto archiv Martin Kupka

 

Diskuse k článku

Portál novinyprostor.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících.
V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor skryje z diskuse a bude viditelný jen pro vás a vaše přátele na Facebooku.
Redakce novinyprostor.cz

Jantarový náhrdelník

Jantarový náhrdelník

prodám tento náhrdelník, vhodný např.dětem při prořezávání zoubků, nebo jako ozdobný šperk.Cena 500 Kč, původně 700 Kč.
Více »


Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Vydáno | 04.01.19 Připomínky k návrhu územního plánu Čelákovic pro veřejné projednání a vyhodnocení jeho vlivů na udržitelný rozvoj území do 31.1.2018

Dotace v Brandýse

Dotace v Brandýse

Vydáno | 21.12.18 Program pro poskytování dotací města na rok 2019Rada města vyhlásila na svém jednání dne 20.12.2018 dotační programy města na rok 2019. Jedná se o tyto programy: Podobné články

Recepty pro Prahu a střední Čechy dle ODS?

Recepty pro Prahu a střední Čechy dle ODS?

Vydáno | 18.10.17 Dostupné bydlení a více peněz pro stavbu dálnic. Bydlení se tak stává nedostupným pro střední třídu a to musíme změnit.

Recepty pro Prahu a střední Čechy dle ODS? Dostupné bydlení a více peněz pro stavbu dálnic

Recepty pro Prahu a střední Čechy dle ODS? Dostupné bydlení a více peněz pro stavbu dálnic

Vydáno | 18.10.17 Bydlení se tak stává nedostupným pro střední třídu a to musíme změnit.

 

Příběh tabákového dýmu

Příběh tabákového dýmu

Vydáno | 07.07.17 Městské muzea v Čelákovicích zve všechny na výstavu věnovanou především obalům od tabáku, tabatěrek, krabiček od cigaret, dýmk.

Neratovice se chystají na první ročník Festivalu piva

Neratovice se chystají na první ročník Festivalu piva

Vydáno | 07.06.17 V sobotu 10. června se v Neratovicích, v parku za městským kinem, uskuteční přehlídka a s ní spojená ochutnávka piv z produkce…

Více z tématu »

Nejoblíbenější fotografie