Registrace
Zapoměli jste své heslo?

Lidové Vánoce v Polabí

Najděte nás na Facebooku
Lidové Vánoce v Polabí

Vydáno | 19.11.15

Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem nabízí již tradiční vánoční výstavu s bohatým doprovodným programem.

Největší a nejrozsáhlejší vánoční výstava nazvaná Lidové Vánoce v Polabí je jako každoročně umístěna do celého areálu skanzenu. V interiérech všech sedmi chalup jsou scény ze života našich předků, předvádějící starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů. Výstava začíná přástkami a dračkami s podvečerním besedováním a ukázkami tradiční obchůzky barborek a mikulášského průvodu s nadílkou. Uvidíme i přípravu na Vánoce v polabské lidové kuchyni a co se nakupovalo na předvánočních trzích. Celá „Staročeská chalupa“ je vyhrazena pro Štědrý den se všemi věštbami a pověrami, „devaterem jídel“ a štědrovečerním koledováním. Chalupy v dolní části skanzenu ukazují, jak trávili vánoční svátky naši předkové před sto lety. Vánoční výstava končí ve staré škole tříkrálovou koledou.

Betlémy v nerůznější podobě
Součástí vánoční výstavy je mnoho starých lidových a kostelních betlémů z muzejních sbírek a také současné betlémy z nejrůznějších materiálů, ukázky starých i novodobých vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků. Zvláštní část výstavy tvoří velká a soustavně rozšiřovaná kolekce papírových vystřihovacích betlémů a vánočních pohlednic. Přitažlivá bude i velká kolekce z vlastních sbírek nazvaná Dětské hračky a knížky pod vánočním stromečkem 1890–1950. Pro zajímavost, vystřihovací betlém z Přerova nad Labem od akademického malíře Jiřího Škopka se stal inspirací pro jeho další podobu z oblékaných figurek v kabinetu u staré školy.
Doprovodný program až do konce roku

Až do 30. prosince je na každou sobotu a neděli navíc připraven bohatý a lákavý doprovodný program s ukázkami starých řemesel a prodejem dárků. Všechny výrobky si můžete sami vyrobit anebo koupit.

Vánoční výstava je pro veřejnost otevřena vždy od pátku do neděle od 9.00 do 16.00 hodin (poslední vstup v 15.00 hodin). Na Štědrý den, 24. prosince, zavřeno. Od 25. prosince bude otevřeno denně.
Vstupné činí 70 a 35 Kč, rodinné vstupné 180 Kč, předškoláci mají vstup zdarma.

red, foto archiv Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem

Diskuse k článku

Portál novinyprostor.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících.
V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor skryje z diskuse a bude viditelný jen pro vás a vaše přátele na Facebooku.
Redakce novinyprostor.cz

Jantarový náhrdelník

Jantarový náhrdelník

prodám tento náhrdelník, vhodný např.dětem při prořezávání zoubků, nebo jako ozdobný šperk.Cena 500 Kč, původně 700 Kč.
Více »


Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Vydáno | 04.01.19 Připomínky k návrhu územního plánu Čelákovic pro veřejné projednání a vyhodnocení jeho vlivů na udržitelný rozvoj území do 31.1.2018

Dotace v Brandýse

Dotace v Brandýse

Vydáno | 21.12.18 Program pro poskytování dotací města na rok 2019Rada města vyhlásila na svém jednání dne 20.12.2018 dotační programy města na rok 2019. Jedná se o tyto programy: Podobné články

Recepty pro Prahu a střední Čechy dle ODS?

Recepty pro Prahu a střední Čechy dle ODS?

Vydáno | 18.10.17 Dostupné bydlení a více peněz pro stavbu dálnic. Bydlení se tak stává nedostupným pro střední třídu a to musíme změnit.

Recepty pro Prahu a střední Čechy dle ODS? Dostupné bydlení a více peněz pro stavbu dálnic

Recepty pro Prahu a střední Čechy dle ODS? Dostupné bydlení a více peněz pro stavbu dálnic

Vydáno | 18.10.17 Bydlení se tak stává nedostupným pro střední třídu a to musíme změnit.

 

Příběh tabákového dýmu

Příběh tabákového dýmu

Vydáno | 07.07.17 Městské muzea v Čelákovicích zve všechny na výstavu věnovanou především obalům od tabáku, tabatěrek, krabiček od cigaret, dýmk.

Neratovice se chystají na první ročník Festivalu piva

Neratovice se chystají na první ročník Festivalu piva

Vydáno | 07.06.17 V sobotu 10. června se v Neratovicích, v parku za městským kinem, uskuteční přehlídka a s ní spojená ochutnávka piv z produkce…

Více z tématu »

Nejoblíbenější fotografie