Registrace
Zapoměli jste své heslo?

Rozrostou se v Polabí parkovací domy pro kola?

Najděte nás na Facebooku
Rozrostou se v Polabí parkovací domy pro kola?

Vydáno | 23.08.16

Řešení městské dopravy je v poslední době jedním z nejožehavějších témat. Parkovací dům pro jízdní kola může městům ulevit od automobilů, a to nejen v prostorech u nádraží.

Parkovací domy pro jízdní kola by mohly ve městech začít fungovat už příští rok. Radnice totiž nyní mohou žádat na jejich výstavbu o dotace z evropských fondů až ve výši 90 % nákladů. Drahé parkovací domy, které vyjdou na cca 10 mil. Kč, tak získají za pouhý milion ze svého rozpočtu. O dotaci lze žádat až do 2. září.

Lysá koná, Čelákovice zvažují
Dvanáctiúhelníkový parkovací dům ze železné konstrukce pro jízdní kola by měl v budoucnu vyrůst u vlakového nádraží v Lysé nad Labem. Zastupitelé schválili uzavření smlouvy o zpracování žádosti o dotaci na jeho stavbu. Pokud Lysá dotaci získá, stavba začne v roce 2017.
Starosta Čelákovic Josef Pátek k parkovacímu domu pro kola řekl: „Uvažujeme o této investici v rámci tzv. peronizace čelákovického nádraží, ale na konkrétní umístění ještě nedošlo. Chceme také zjistit, jaké jsou zkušenosti z jiných měst.“

Milovice mají své priority
„O možnosti dotace na výstavbu parkovacího domu pro jízdní kola samozřejmě víme,“ reagoval na dotaz Prostoru starosta Milovic Ing. Milan Pour a dodal: „Nevyužijeme ji však, protože chceme nejdříve komplexně připravit a realizovat projekt nového centra města včetně dopravního terminálu, jehož součástí by se stalo i stání a případně i sdílená půjčovna kol.“

Souměstí nemá zájem?
Polabí je počtem cyklistů ve Středočeském kraji zcela mimořádné. „Tady u nás v Polabí, na Pardubicku a Hradecku se jezdí na kolech nejvíce, proto jsou projekty spojené s rozvojem cyklistiky na místě,“ řekl Prostoru zastupitel Mirek Emr. Vedení města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav na to ale nahlíží jinak: „O dotaci na výstavbu parkovacího domu pro jízdní kola se žádat nechystáme,“ řekla Prostoru Zdeňka Tichá, mluvčí MěÚ Brandýs nad Labem-Stará Boleslav.

Praktické i komfortní
Parkovací domy mohou vyrůst tam, kde to cyklisté opravdu využijí, tedy v blízkosti železničního či autobusového nádraží a většího parkoviště. A jak parkovací dům funguje? Cyklista vhodí pětikorunovou minci, pověsí si kolo do daného stojanu a potvrdí tlačítkem. Vše ostatní již řeší automatika. Stroj kolo uloží do jednoho z pater ve speciálním parkovacím domě, kde zůstane v bezpečí.

red, foto archiv biketower.cz

Diskuse k článku

Portál novinyprostor.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících.
V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor skryje z diskuse a bude viditelný jen pro vás a vaše přátele na Facebooku.
Redakce novinyprostor.cz

Jantarový náhrdelník

Jantarový náhrdelník

prodám tento náhrdelník, vhodný např.dětem při prořezávání zoubků, nebo jako ozdobný šperk.Cena 500 Kč, původně 700 Kč.
Více »


Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Vydáno | 04.01.19 Připomínky k návrhu územního plánu Čelákovic pro veřejné projednání a vyhodnocení jeho vlivů na udržitelný rozvoj území do 31.1.2018

Dotace v Brandýse

Dotace v Brandýse

Vydáno | 21.12.18 Program pro poskytování dotací města na rok 2019Rada města vyhlásila na svém jednání dne 20.12.2018 dotační programy města na rok 2019. Jedná se o tyto programy: Podobné články

Recepty pro Prahu a střední Čechy dle ODS?

Recepty pro Prahu a střední Čechy dle ODS?

Vydáno | 18.10.17 Dostupné bydlení a více peněz pro stavbu dálnic. Bydlení se tak stává nedostupným pro střední třídu a to musíme změnit.

Recepty pro Prahu a střední Čechy dle ODS? Dostupné bydlení a více peněz pro stavbu dálnic

Recepty pro Prahu a střední Čechy dle ODS? Dostupné bydlení a více peněz pro stavbu dálnic

Vydáno | 18.10.17 Bydlení se tak stává nedostupným pro střední třídu a to musíme změnit.

 

Příběh tabákového dýmu

Příběh tabákového dýmu

Vydáno | 07.07.17 Městské muzea v Čelákovicích zve všechny na výstavu věnovanou především obalům od tabáku, tabatěrek, krabiček od cigaret, dýmk.

Neratovice se chystají na první ročník Festivalu piva

Neratovice se chystají na první ročník Festivalu piva

Vydáno | 07.06.17 V sobotu 10. června se v Neratovicích, v parku za městským kinem, uskuteční přehlídka a s ní spojená ochutnávka piv z produkce…

Více z tématu »

Nejoblíbenější fotografie