Registrace
Zapoměli jste své heslo?

S čistým štítem vstříc novým výzvám

Najděte nás na Facebooku
S čistým štítem vstříc novým výzvám

Vydáno | 21.09.15

PhDr. Milan Novák odešel ze své funkce, a je třeba ocenit, že díky jeho dlouholetému profesionálnímu vedení úřadu a jeho pomoci po odchodu se provoz odboru kultury ani na minutu nezpomalil.

Pane doktore, kdy jste se rozhodl opustit funkci vedoucího odboru kultury a cestovního ruchu města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a jaké důvody vás k tomu vedly?
Po pravdě řečeno, chuť s tím praštit jsem měl v minulosti už vícekrát, protože z pozice městského úředníka kultury revitalizovat vzácnou památku, jejíž tradice je ovšem habsburská, a v celostátním měřítku rozvíjet potenciál Staré Boleslavi, jejíž tradice je katolická, to byl celkem boj a bylo potřeba při něm strpět i řadu ran pod pás. Na pořekadlo „nikdo doma prorokem“ si můžete vsadit. Ale nechci o tom mluvit. Důvodů k odchodu je víc. Řekněme, že čas mé práce na městském úřadě skončil, a věřím, že předávám dobře založené a poctivě odvedené dílo. Ostatně, opouštím jen místo obecního úředníka, neopouštím město, lidi a věci, na kterých mi záleží.

Prozradíte nám svůj seznam úspěchů za vaše dvanáctileté působení v úřadu?
Neměřím život na úspěchy a neúspěchy. Císař Karel, podle mnohých neúspěšný panovník, se stal světcem a nikdy nebude zapomenut, zatímco po lidech dneska „úspěšných“ za chvíli pes neštěkne. Jistě, snažil jsem se vždycky být profesionál a jako takový umím rozpoznat, co jsme dokázali – s několika spolupracovníky, kterým jsem za pomoc, pochopení mých vizí a často i těžkou fyzickou práci upřímně vděčný. Určitě by se rehabilitace zámku dala vzhledem ke kvalitě, vynaloženým nákladům a termínu provedení nazvat úspěchem. Když náš komplexní přístup k záchraně zámku a jeho tradic byl ve sféře národní památkové péče označen jako příkladný, byl jsem potěšen. Když mě papež Benedikt XVI. jmenoval řádovým rytířem, neuměl jsem si představit větší uznání. Ale všechno to pro mě byl především úkol, který jsem přijal za svůj a dělal nejlíp, jak jsem uměl.

Je něco, co jste ve funkci vedoucího odboru kultury nestihl?
Řadu věcí; čím víc děláte, tím víc nedokončené práce zbývá. Správě zámku proto budu stále rád nápomocen při realizaci všeho, co jsme pro jiné práce nebyli s to dokončit: obohacení zámecké expozice o faleristické sbírky, opravy gotického přízemí, reinstalaci výstavy PTP ateliéru malíře Josefa Olexy, a tak. Těším se, že konečně budu mít čas pokračovat v nedokončené práci na obsáhlejším vyprávění o brandýském zámku. Postupné otevírání zámku veřejnosti bylo potřeba doprovázet tematickými publikacemi. O populárních brandejských dragounech nikdo nic konkrétního vlastně nevěděl, o Ludvíku Salvátorovi neexistovala publikace přístupná české veřejnosti a příběh posledního českého krále a císaře Karla v našem městě nebyl dostatečně znám ani renomovaným historikům – snad i proto se tato knížka dočkala tří úspěšných vydání. Tak bylo stále co psát: o městě, o rodácích, o Palladiu, a souhrnné povídání o zámku jsem za celá ta léta nedodělal.

V jakých kulturně společenských aktivitách v našem souměstí budete i nadále pokračovat?
Historie má nesmírnou cenu jako východisko k budoucnosti, musíme ji ovšem poznat v celé pravdě. Naše město je jedinečné, protože může podat živé svědectví o našich kořenech i dějinách v evropském kontextu. Proto dál pracuji na Národní svatováclavské pouti, Audienci u císaře Karla I. i Symposiu Ludvíka Salvátora a nadále je budu bránit jako kulturní události, které naše město přivádějí do pozornosti české i evropské veřejnosti a přinášejí mu mediální prospěch, který si nemůže koupit za žádné peníze.

Váš nový profesní život, jaký bude?
To opravdu nevím. K čemu se chystám jsem částečně naznačil, ale zatím pořád nestíhám. Pro národní oslavy 700. výročí narození Karla IV. v roce 2016 jsem z pověření Národní komise připravil programový koncept a až vláda ČR rozhodne o jeho realizaci, budu vědět, jak pokračovat v přípravách. Rád bych se ovšem vrátil i k odříkaným aktivitám, k výtvarničině, dopřál si novou výstavu, a jen doufám, že budu mít na všechno čas a hlavně zdraví.

Vaším nástupcem v úřadě se stal PaedDr. Vladimír Tenčl. Co byste mu popřál, poradil?
To je těžké, každý jsme svůj a mění se i souvislosti. Vladimír je starousedlík z kulturní rodiny, má humanitní vzdělání i zkušenosti s úřednickou prací. Věřím, že i on bude příznivcem dobré kultury z místních zdrojů. Přál bych mu, aby si ověřil, že správně směřovat místní kulturu znamená stavět na tradicích, které do obou našich měst historicky patří. Deset let rostoucího zájmu naší i zahraniční veřejnosti to dosvědčuje. Podstatou cestovního ruchu je totiž nabídka jedinečných věcí na autentických místech, nikoliv import kultur-wellness guláše, který najdete všude. Přál bych mu, aby jako vystudovaný tělocvikář mohl kvalifikovaně přispívat k rozvoji sportu ve městě, pokud se ovšem představy zdejší sportovní veřejnosti přiblíží objektivním potřebám. Pokud jde o zámek, přál bych mu brzké a rozumné vyřešení provozu zámecké restaurace a úspěšnou, citlivou realizaci plánovaných oprav, které po dlouhých letech intenzivního společenského provozu už nezbytně potřebuje zámecká kaple a přilehlé sály. A poradil bych mu, aby si nebral osobně, co budou hlupáci a grafomani o tom psát, a aby tam nějaký pátek vydržel.

Náš rozhovor vychází ve dnech Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi. O významu svatováclavské tradice už bylo řečeno mnoho. Zeptám se proto jinak: V čem je tento svátek aktuální pro naši dobu a co by si ze svatováclavské tradice měla vzít dnešní mladá generace?
Aktuální pro naši dobu je jeho duchovní odkaz. Tak to bylo po generace vždycky a fakt, že velkou část společnosti to dnes nezajímá, tu aktuální potřebu jen dokazuje. Ve svatováclavské tradici je předznamenána naše příslušnost ke křesťanské kulturní Evropě i naše národní identita, a to nikoli v nacionalistickém pojetí. Svatý Václav nás jako patron země české nevede k národovectví, nýbrž k zemskému vlastenectví. Myslím, že většina mladé generace nacionalismem minulého století už není ohrožena, ale stupiditami typu „kdo neskáče, není Čech“ a hesly „Čechy Čechům“ k vlastenectví vedena není. Tady bude svatováclavská tradice stále hrát významnou roli. A o tom, že mladí lidé potřebují duchovní zakotvení a jedním z nejpřirozenějších dobrých zdrojů jim v tom mohou být staroboleslavské tradice, byste si měl popovídat s někým povolanějším.

red, foto archiv Milan Novák

PhDr. Milan Novák (1954) pracoval od roku 2003 v pozici vedoucího odboru kultury a cestovního ruchu Městského úřadu Brandýs nad Labem- Stará Boleslav. Vedl rekonstrukci zámku Brandýs nad Labem, založil mj. tradici kulturně historické akce Audience u císaře Karla I. a za přínos k rozvoji česko-rakouských styků byl vyznamenán Zlatým křížem záslužného řádu Rakouské republiky. Za zásluhy o Národní svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi a realizaci státní návštěvy papeže Benedikta XVI. ve Staré Boleslavi v roce 2009 jej Benedikt XVI. jmenoval rytířem papežského Řádu sv. Řehoře Velikého. V roce 2015 jej papež František povýšil udělením komandérského kříže řádu sv. Řehoře Velikého.

Diskuse k článku

Portál novinyprostor.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících.
V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor skryje z diskuse a bude viditelný jen pro vás a vaše přátele na Facebooku.
Redakce novinyprostor.cz

Jantarový náhrdelník

Jantarový náhrdelník

prodám tento náhrdelník, vhodný např.dětem při prořezávání zoubků, nebo jako ozdobný šperk.Cena 500 Kč, původně 700 Kč.
Více »


Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Vydáno | 04.01.19 Připomínky k návrhu územního plánu Čelákovic pro veřejné projednání a vyhodnocení jeho vlivů na udržitelný rozvoj území do 31.1.2018

Dotace v Brandýse

Dotace v Brandýse

Vydáno | 21.12.18 Program pro poskytování dotací města na rok 2019Rada města vyhlásila na svém jednání dne 20.12.2018 dotační programy města na rok 2019. Jedná se o tyto programy: Podobné články

Veronika Vrecionová: Stát má pomáhat potřebným a aktivní nechat být

Veronika Vrecionová: Stát má pomáhat potřebným a aktivní nechat být

Vydáno | 06.10.16 Výraznou postavou mezi českými senátory je bezesporu Ing. Veronika Vrecionová. S radostí jsme proto přijali pozvání na filmový večer Verokina…

Život v bílém

Život v bílém

Vydáno | 18.04.16 S prezidentem tenisového klubu LTC Houštka Stará Boleslav Janem Luhanem o hospodaření, změnách a plánech v letošní sezoně.

 

Perfektní život v „rychlosti“

Perfektní život v „rychlosti“

Vydáno | 25.11.15 Adam Kout je úspěšný motokárový jezdec. Závodí od šesti let, jako osmiletý již byl mistrem republiky. Letos se stal mistrem Evropy. Ve svých…

Lídr Adámek

Lídr Adámek

Vydáno | 10.12.14 Lídr Našeho dvojměstí Zdeněk Adámek dovedl spolek k vítězství v komunálních volbách. Přesto se nestal starostou. Důvody a další cíle odhaluje…

Více z tématu »

Nejoblíbenější fotografie