Registrace
Zapoměli jste své heslo?

Veronika Vrecionová: Stát má pomáhat potřebným a aktivní nechat být

Najděte nás na Facebooku
Veronika Vrecionová: Stát má pomáhat potřebným a aktivní nechat být

Vydáno | 06.10.16

Výraznou postavou mezi českými senátory je bezesporu Ing. Veronika Vrecionová. S radostí jsme proto přijali pozvání na filmový večer Verokina v rámci její kampaně a popovídali si s ní (nejen) o jejím pohledu na českou politiku. Letos kandiduje do Senátu. 

Co říkáte na současnou politickou situaci?
Nepovažuji ji za šťastnou. Během léta jsem se během promítání našeho letního kina osobně potkala s mnoha tisíci lidmi a navštívila desítky kulturních či sportovních akcí. Lidem nejvíce vadí, že současná vláda protěžuje velké podniky a podnikatele a utiskuje ty střední a malé. Ekonomika sice prosperuje, ale občané nemají pocit, že by se to nějak výrazně projevovalo na jejich životech.

Čím to podle vás je?
Myslím, že každý, kdo pozorněji sleduje českou politickou scénu, vidí, že velkopodnikatelé dostávají stamilionové dotace a úlevy, zatímco na malé a střední podnikatele jsou navalována další a další opatření, která jim komplikují život i práci. Ekonomice se sice daří, ale např. na důchody se stále vydává málo peněz, stejně jako např. na investice do zdravotnictví, školství či opravu silnic.

Jak by tato situace měla být řešena?
Pokud již existují dotace, musí být rozdělovány smysluplně, mezi začínající podnikatele a malé a střední podniky. Sociální dávky musíme dávat těm, kteří jsou aktivní, pracují nebo pracovat chtějí. Podporovat máme slušné a poctivé lidi, ne ty, kteří nechtějí dělat nic než pobírat dávky. To se však v tuto chvíli bohužel neděje.

Z deseti kandidátů na senátora na Praze-východ na Mělnicku jste jediná žena. Považujete to za výhodu?
Nejsem stoupenkyně různých ženských kvót a umělého dosazování žen do funkcí. Na druhou stranu jsem ale přesvědčena, že ženská mentalita je v politice potřebná. Ženy mají oproti mužům výrazně menší snahu intrikovat a politiku vulgarizovat. Já nedám moc na velká slova, ale chci, aby za mnou zůstala slušná a poctivá práce.

Jaký názor máte na problematiku migrace?
Jednoznačně odmítám, aby byli do Evropy přijímáni další a další migranti. Kvóty nic neřeší. Pokud chceme situaci řešit, musíme začít tam, kde začala. Pokud se migranti neumí přizpůsobit našim hodnotám, nemohou zde žít. Na druhou stranu je trochu potřeba mírnit vášně. Migrace je obrovský problém, ale v ČR se s ním zatím, zdůrazňuji slovo zatím, nijak zásadně nepotýkáme. Politici mají problémy řešit, ne si z nich dělat populisticky téma. Migraci nesmíme podcenit, to by se nám mohlo krutě vymstít. Stejně tak ale nesmíme lidi děsit. Strach není dobrý rádce a nahrává extremistům – ať již rudým, či hnědým. Pomáhejme tedy tam, kde je to potřeba, ale netahejme si problémy do Evropy. To není žádným řešením.

Na svých billboardech jste se vymezila vůči prezidentu Zemanovi. Proč?
V některých věcech s panem prezidentem souhlasím, na druhou stranu nejsem slepá a vidím, že svým jednáním poškozuje naši pozici v zahraničí. Souhlasím s tím, že je potřeba obchodovat se všemi, kteří mají zájem, ale česká politika si musí ujasnit,
kde stojíme. Já jsem byla vždy stoupenkyně vazby na západní spojence, pan prezident se spíše orientuje na Rusko. Neodmítám obchodní spolupráci s východem, ale hodnotově zůstaňme na západě. Nechci, aby naše děti žily ve sféře vlivu Putina či jiných autoritativních vůdců.

Jak vidíte vaše šance na zisk senátního mandátů?
Pevně věřím, že Prahu-východ a Mělnicko bude v Senátu zastupovat člověk se středopravicovými názory. Bohužel na pravici je v našem senátním obvodě hned několik kandidátů, kteří si mohou brát navzájem hlasy, a těžit z toho mohou populisté a levicoví kandidáti. To bych považovala za velkou chybu. Ne kvůli sobě, ale kvůli našemu regionu.

Proč jste si zvolila předvolební heslo „Nepřestanu bojovat za slušné a poctivé lidi“? Co tím chcete říci?
Jsem optimistka. Pevně věřím, že v ČR žije drtivá většina slušných a poctivých občanů, kteří tvrdě pracují, popř. pracovali, a nyní jsou v důchodu, ale nemají zastání. Politika se vulgarizuje, politici si nadávají místo toho, aby pracovali. Vyhrává ten, který nejvíce křičí, popř. ten, který umí využít zákulisní páky na zisk různých úlev a dotací. To se musí změnit. Užitek z politiky musí mít většina slušných a poctivých, ne ta menšina neslušných, ale o to více ukřičených.

Více o Veronice na veronikadosenatu.cz.


red, foto archiv V. V.

Diskuse k článku

Portál novinyprostor.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících.
V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor skryje z diskuse a bude viditelný jen pro vás a vaše přátele na Facebooku.
Redakce novinyprostor.cz

Jantarový náhrdelník

Jantarový náhrdelník

prodám tento náhrdelník, vhodný např.dětem při prořezávání zoubků, nebo jako ozdobný šperk.Cena 500 Kč, původně 700 Kč.
Více »


Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Vydáno | 04.01.19 Připomínky k návrhu územního plánu Čelákovic pro veřejné projednání a vyhodnocení jeho vlivů na udržitelný rozvoj území do 31.1.2018

Dotace v Brandýse

Dotace v Brandýse

Vydáno | 21.12.18 Program pro poskytování dotací města na rok 2019Rada města vyhlásila na svém jednání dne 20.12.2018 dotační programy města na rok 2019. Jedná se o tyto programy: Podobné články

Život v bílém

Život v bílém

Vydáno | 18.04.16 S prezidentem tenisového klubu LTC Houštka Stará Boleslav Janem Luhanem o hospodaření, změnách a plánech v letošní sezoně.

Perfektní život v „rychlosti“

Perfektní život v „rychlosti“

Vydáno | 25.11.15 Adam Kout je úspěšný motokárový jezdec. Závodí od šesti let, jako osmiletý již byl mistrem republiky. Letos se stal mistrem Evropy. Ve svých…

 

S čistým štítem vstříc novým výzvám

S čistým štítem vstříc novým výzvám

Vydáno | 21.09.15 PhDr. Milan Novák odešel ze své funkce, a je třeba ocenit, že díky jeho dlouholetému profesionálnímu vedení úřadu a jeho pomoci po odchodu se…

Lídr Adámek

Lídr Adámek

Vydáno | 10.12.14 Lídr Našeho dvojměstí Zdeněk Adámek dovedl spolek k vítězství v komunálních volbách. Přesto se nestal starostou. Důvody a další cíle odhaluje…

Více z tématu »

Nejoblíbenější fotografie