Registrace
Zapoměli jste své heslo?

Za krásou lidových staveb a krojů

Najděte nás na Facebooku
Za krásou lidových staveb a krojů

Vydáno | 27.10.15

Ještě tento týden můžete v Přerově nad Labem navštívit dvě zajímavé výstavy věnované vzniku přerovského skanzenu a polabským lidovým krojům.

Zrození skanzenu
V roce 1895 se konala grandiózní Národní výstava českoslovanská, jejíž součástí byla expozice Výstavní dědina představující vedle dřevěného kostela také řadu vesnických usedlostí. A právě tato expozice se v roce 1967 stala inspirací pro založení tzv. záchranného skanzenu pro lidovou architekturu středního Polabí v Přerově nad Labem. Výstavu nazvanou Národopisná výstava českoslovanská a náš kraj můžete zhlédnout v Přerově do 31. října, a to od úterý do neděle vždy v 9.00 až 17.00 hodin.

Půvab lidových krojů
Originální kroje jedinečné pro každý region naší země jsou památkou s hrdostí uchovávanou v mnoha rodinách po celé generace. Jak vypadaly ty polabské, to zjistíte na výstavě Lidové kroje středního Polabí a jejich sběratelka Barbora Hoblová. Atraktivní kolekce svátečního i všedního oblečení předvede např. kompletní ženské kroje z poloviny 19. století, pocházející z vesnic na Nymbursku, či vzácně zachované mužské sváteční oblečení. Také tato výstava je k vidění v Přerově nad Labem až do 31. října.

red, foto archiv
 

Diskuse k článku

Portál novinyprostor.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících.
V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor skryje z diskuse a bude viditelný jen pro vás a vaše přátele na Facebooku.
Redakce novinyprostor.cz

Jantarový náhrdelník

Jantarový náhrdelník

prodám tento náhrdelník, vhodný např.dětem při prořezávání zoubků, nebo jako ozdobný šperk.Cena 500 Kč, původně 700 Kč.
Více »


Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Vydáno | 04.01.19 Připomínky k návrhu územního plánu Čelákovic pro veřejné projednání a vyhodnocení jeho vlivů na udržitelný rozvoj území do 31.1.2018

Dotace v Brandýse

Dotace v Brandýse

Vydáno | 21.12.18 Program pro poskytování dotací města na rok 2019Rada města vyhlásila na svém jednání dne 20.12.2018 dotační programy města na rok 2019. Jedná se o tyto programy: Podobné články

Recepty pro Prahu a střední Čechy dle ODS?

Recepty pro Prahu a střední Čechy dle ODS?

Vydáno | 18.10.17 Dostupné bydlení a více peněz pro stavbu dálnic. Bydlení se tak stává nedostupným pro střední třídu a to musíme změnit.

Recepty pro Prahu a střední Čechy dle ODS? Dostupné bydlení a více peněz pro stavbu dálnic

Recepty pro Prahu a střední Čechy dle ODS? Dostupné bydlení a více peněz pro stavbu dálnic

Vydáno | 18.10.17 Bydlení se tak stává nedostupným pro střední třídu a to musíme změnit.

 

Příběh tabákového dýmu

Příběh tabákového dýmu

Vydáno | 07.07.17 Městské muzea v Čelákovicích zve všechny na výstavu věnovanou především obalům od tabáku, tabatěrek, krabiček od cigaret, dýmk.

Neratovice se chystají na první ročník Festivalu piva

Neratovice se chystají na první ročník Festivalu piva

Vydáno | 07.06.17 V sobotu 10. června se v Neratovicích, v parku za městským kinem, uskuteční přehlídka a s ní spojená ochutnávka piv z produkce…

Více z tématu »

Nejoblíbenější fotografie