Registrace
Zapoměli jste své heslo?

Zaplaví Brandýs nad Labem auta?

Najděte nás na Facebooku
Zaplaví Brandýs nad Labem auta?

Vydáno | 28.07.16

Občané souměstí mohou do budoucna zapomenout na parkování v centru Brandýsa nad Labem, většinu míst totiž zabere připravovaný nový úřad.

Stavební úřad v Brandýse nad Labem odsouhlasil městu nárok na pouhých 20 parkovacích míst pro zaměstnance a klienty nově vzniklého úřadu v ulici Olbrachtova. Většina těchto míst je dnes veřejnými parkovacími místy, a to na Masarykově náměstí a v ul. Slepá. Nově ale budou parkovacími místy úřadu.

Jeden úřad vládne všem
Správní obvod města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, jako obce s rozšířenou působností, je vymezen územím 57 obcí. Dosud platilo, že pokud občané souměstí a měst a obcí v rámci rozšířené působnosti potřebovali vyřídit své úřední záležitosti, mohli si vybrat, zda tak učiní v místě bydliště, či na detašovaných pracovištích v Praze. V budoucnu však má být jediným centrem pro daná pracoviště Brandýs nad Labem. To krom 90 úředníků přivede do města také obyvatele měst a obcí v rámci rozšířené působnosti, kteří budou nuceni jezdit si sem vyřizovat běžnou agendu, jako je výměna občanky aj.

Stavební povolení je na světě
V současnosti je již v oběhu veřejnoprávní smlouva, tedy akt, který stavební povolení plnohodnotně nahrazuje, viz. § 78, odst. 5 stavebního zákona. V tomto povolení bylo uvedeno v podmínkách provedení stavby, že ke kolaudaci bude zajištěno parkovací stání v počtu 20 míst, dle výpočtu dopravy v klidu doloženého v průvodní a souhrnné technické zprávě v projektové dokumentaci ke stavebnímu povolení. Stání bude určeno pouze zaměstnancům či návštěvníkům MěÚ.

Komu to prospěje?
Přesun úřadů do Brandýsa je dle bývalého starosty a současného zastupitele Ing. Ondřeje Přenosila špatným rozhodnutím. Místo kulturního domu zde za peníze občanů město buduje centrum pro úředníky, které bude následně nuceno vést a financovat.
Stejně to vidí i senátorka Ing. Veronika Vrecionová: „Obyvatelům souměstí to nic zásadního nepřinese a obcím okolo už vůbec ne. Spojení vlakem či autobusem je do Brandýsa nad Labem nedostatečné, takže osoby z okolních měst by musely cestovat do Prahy a odtud do Brandýsa, což enormně zvýší dopravní přeplněnost města.“

Já na bráchu, brácha na mě
Plán 20 parkovacích míst pro 90hlavý úřad a stovky jeho klientů je očividně nedostatečný. Po prozkoumání veřejnoprávní smlouvy jsme kontaktovali brandýský stavební úřad, který jednoznačně chybně užil koeficient automobilizace 1,25 (jindy se ve výpočtech pro Brandýs nad Labem-St. Boleslav vždy užívá koef. 1,75). To má za následek nízký požadavek na nová parkovací místa. Na dotaz nám vedoucí úřadu paní Špačková odpověděla, že na otázku nemůže stavební úřad odpovědět, neboť je v kompetenci investora, tedy města.

Když jde o město, tak to jde
Stavební úřad nám dále odpověděl, že každou stavbu posuzuje individuálně, podle charakteru stavby, umístění na pozemku, omezení plynoucí např. z ÚP atd. Téměř u všech nemovitostí veřejné vybavenosti nebo služeb ve středu města, konkr. tedy i u čp. 59, je ze zjevných důvodů nereálné zřídit požadované množství parkovacích stání na pozemcích kolem tohoto objektu, a proto bylo zapotřebí zvolit náhradní řešení vč. konstatování docházkové vzdálenosti stávajících parkovacích ploch.

Jen tak se nedáme
Město nám na otázky z pohledu investora neodpovědělo. Proto jsme se rozhodli požádat o informaci vyšší instanci, tj. Krajský úřad. Žádáme prošetřit nejen současný stav, ale i míru automobilizace, aby se město v budoucnu nestalo pouhým překladištěm aut. O výsledku vás budeme informovat.

red, foto archiv

Diskuse k článku

Portál novinyprostor.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících.
V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor skryje z diskuse a bude viditelný jen pro vás a vaše přátele na Facebooku.
Redakce novinyprostor.cz

Jantarový náhrdelník

Jantarový náhrdelník

prodám tento náhrdelník, vhodný např.dětem při prořezávání zoubků, nebo jako ozdobný šperk.Cena 500 Kč, původně 700 Kč.
Více »


Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Vydáno | 04.01.19 Připomínky k návrhu územního plánu Čelákovic pro veřejné projednání a vyhodnocení jeho vlivů na udržitelný rozvoj území do 31.1.2018

Dotace v Brandýse

Dotace v Brandýse

Vydáno | 21.12.18 Program pro poskytování dotací města na rok 2019Rada města vyhlásila na svém jednání dne 20.12.2018 dotační programy města na rok 2019. Jedná se o tyto programy: Podobné články

Hlasujte pro sportovce roku 2018

Hlasujte pro sportovce roku 2018

Vydáno | 10.01.19 Dnes na webu města startuje hlasování v anketě o nejlepší sportovce města Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi za rok 2018.Hlasovací…

Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Vydáno | 04.01.19 Připomínky k návrhu územního plánu Čelákovic pro veřejné projednání a vyhodnocení jeho vlivů na udržitelný rozvoj území do 31.1.2018

 

Dotace v Brandýse

Dotace v Brandýse

Vydáno | 21.12.18 Program pro poskytování dotací města na rok 2019Rada města vyhlásila na svém jednání dne 20.12.2018 dotační programy města na rok 2019. Jedná…

Brandýsko-boleslavská vánoční krabička

Brandýsko-boleslavská vánoční krabička

Vydáno | 03.12.18 Brandýsko-boleslavská vánoční krabička z Charitního domova. 

Více z tématu »

Nejoblíbenější fotografie