Registrace
Zapoměli jste své heslo?

Život pestrý jako paleta

Najděte nás na Facebooku
Život pestrý jako paleta

Vydáno | 05.04.13

Celé naše město vnímá paní Jarmilu Stojčevskou hlavně jako ředitelku Základní školy ve Staré Boleslavi.

O tom, že to zdaleka není její jediné životní poslání, a o jejím velice zajímavém životě se dočtete v následujícím profilu.

První básně
Jarmila Stojčevska se narodila v roce 1949 v Praze, ovšem celé své dětství i dospívající léta strávila ve Staré Boleslavi, odkud pochází její rodina. Tatínek se živil jako typograf a možná právě od něj paní Jarmila zdědila talent k vyjádření svých pocitů ve verších. Již během studia SVVŠ v Brandýse totiž publikovala své první básně, ve školním časopisu Občasník nebo v Městském zpravodaji. Dodnes jí vyšly tři básnické sbírky, z toho první byla v makedonském jazyce.

V zahraničí
Po střední škole vystudovala pedagogickou fakultu obor český jazyk – hudební výchova a posléze začala svou dráhu učitelky ve staroboleslavské ZŠ. Záhy na to se však provdala za makedonského očního lékaře. To velkou měrou ovlivnilo její život, neboť se svým manželem vycestovala do zahraničí. Pět let žil pár v rozvojové Libyi, poté se usídlil v dnešní Makedonii, tehdejší Jugoslávii. Zde se paní Stojčevska pedagogice věnovat nemohla, jelikož z čistě vlasteneckých důvodů obdivuhodně odmítla přijmout jugoslávské občanství, které by její život v mnoha směrech velice ulehčilo.

Překlady
Přesto se i zde uživila. Začala se věnovat psaní hudebních pořadů, ale hlavně pro makedonskou televizi přeložila více než sto československých filmů, seriálů či televizních inscenací. Třeba Vesničko má středisková nebo Moskalykovu dvojdílnou Babičku. Jazykově je totiž vybavena přímo skvěle. Domluví se makedonsky, srbsky, bulharsky, ale i německy, anglicky a rusky. A překládala také literární díla. Například jako první přeložila do makedonštiny velice obtížné básně a eseje Otokara Březiny nebo Havlovy Dopisy Olze.

Návrat
Na začátku 90. let se kvůli smrti svého manžela a z důvodu začínající balkánské války rozhodla se svými dvěma syny vrátit do vlasti. Zde začala znovu působit jako učitelka, zpočátku v brandýské, následně pak opět ve staroboleslavské základní škole. O tom, s jakou bravurou své povolání zvládala, svědčí například finálové umístění v celostátní soutěži Zlatý Amos z roku 1994.

Při otázce na inspiraci k básním skromně odvětí: „Každý si s sebou nosí nějaké smutky a radosti a mně se je pouze daří přetavit do básnické podoby. Inspirací mi je život sám.“ Tomu u paní Stojčevské nelze nevěřit.

Letos boleslavská ZŠ slaví 150. výročí vzniku. Přejme tedy nejen paní ředitelce, ale i celé škole mnoho štěstí.

Pavel Folprecht ml., foto Václav Kváča

 

Diskuse k článku

Portál novinyprostor.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících.
V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor skryje z diskuse a bude viditelný jen pro vás a vaše přátele na Facebooku.
Redakce novinyprostor.cz

Jantarový náhrdelník

Jantarový náhrdelník

prodám tento náhrdelník, vhodný např.dětem při prořezávání zoubků, nebo jako ozdobný šperk.Cena 500 Kč, původně 700 Kč.
Více »


Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Připomínky k Návrhu územního plánu v Čela

Vydáno | 04.01.19 Připomínky k návrhu územního plánu Čelákovic pro veřejné projednání a vyhodnocení jeho vlivů na udržitelný rozvoj území do 31.1.2018

Dotace v Brandýse

Dotace v Brandýse

Vydáno | 21.12.18 Program pro poskytování dotací města na rok 2019Rada města vyhlásila na svém jednání dne 20.12.2018 dotační programy města na rok 2019. Jedná se o tyto programy: Podobné články

Veronika Vrecionová: Stát má pomáhat potřebným a aktivní nechat být

Veronika Vrecionová: Stát má pomáhat potřebným a aktivní nechat být

Vydáno | 06.10.16 Výraznou postavou mezi českými senátory je bezesporu Ing. Veronika Vrecionová. S radostí jsme proto přijali pozvání na filmový večer Verokina…

Život v bílém

Život v bílém

Vydáno | 18.04.16 S prezidentem tenisového klubu LTC Houštka Stará Boleslav Janem Luhanem o hospodaření, změnách a plánech v letošní sezoně.

 

Perfektní život v „rychlosti“

Perfektní život v „rychlosti“

Vydáno | 25.11.15 Adam Kout je úspěšný motokárový jezdec. Závodí od šesti let, jako osmiletý již byl mistrem republiky. Letos se stal mistrem Evropy. Ve svých…

S čistým štítem vstříc novým výzvám

S čistým štítem vstříc novým výzvám

Vydáno | 21.09.15 PhDr. Milan Novák odešel ze své funkce, a je třeba ocenit, že díky jeho dlouholetému profesionálnímu vedení úřadu a jeho pomoci po odchodu se…

Více z tématu »

Nejoblíbenější fotografie